PropertyValue
rdf:type
rdfs:label
  • Suanne Braun
  • Suanne Braun
rdfs:comment
  • Suanne Braun är en Sydafrikan skådespelerska. Hon började sin tv-karriär på 1980-talet, tar rollen som en nyhet personlighet i sitt hemland Sydafrika. Nyligen Braun inblandad i science fiction/komedi-serien StarHyke, starring tillsammans sci-fi veteranen Claudia Christianson av Babylon 5 berömmelse. I StarHyke spelar Braun android/människa Dotty som ofta refererar till sig själv som "Vi", (på grund av Dotty representerar två separata karaktärer i en kropp) liknar sin Stargate karaktär Hathor.
  • She is best known for her recurring role as the in Stargate SG-1 from 1997 to 1999.
owl:sameAs
dcterms:subject
foaf:homepage
Kön
  • Kvinna
dbkwik:stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:sv.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:tardis/property/wikiPageUsesTemplate
födelsedatum
  • 1968-02-29
höjd
  • 310.0
Alias
  • Susanne Braun
Height
  • 309.0
nationalitet
Place of Birth
  • South Africa
Gender
  • Female
Date of Birth
  • 1968-02-29
Nationality
Character(s)
födelseort
  • Sydafrika
aktör/aktris namn
  • Suanne Braun
actor/actress name
  • Suanne Braun
karaktär
påtaglig roll
  • Dotty i StarHyke
abstract
  • Suanne Braun är en Sydafrikan skådespelerska. Hon började sin tv-karriär på 1980-talet, tar rollen som en nyhet personlighet i sitt hemland Sydafrika. Nyligen Braun inblandad i science fiction/komedi-serien StarHyke, starring tillsammans sci-fi veteranen Claudia Christianson av Babylon 5 berömmelse. I StarHyke spelar Braun android/människa Dotty som ofta refererar till sig själv som "Vi", (på grund av Dotty representerar två separata karaktärer i en kropp) liknar sin Stargate karaktär Hathor.
  • She is best known for her recurring role as the in Stargate SG-1 from 1997 to 1999.
is aktör of
is Actor of