PropertyValue
rdf:type
rdfs:label
  • Robert C. Cooper
  • Robert C. Cooper
  • Robert C. Cooper
rdfs:comment
  • He also made a cameo appearance as a writer for Wormhole X-Treme! in the episode of the same name. In "Flesh and Blood", he had his daughter Emma Rose play the four year-old version of the Orici, Adria, and in "Talion", he had his older daughter Megan Elizabeth Cooper play a young Jaffa female. In addition to writing numerous episodes for Stargate SG-1, Stargate Atlantis and Stargate Universe, Cooper has also gone on to direct episodes of all three, making his directional debut with the Stargate SG-1 Season 9 episode, Crusade.
  • Robert C. Cooper är en av direktörerna och författare huvud av Stargate SG-1, Stargate Atlantis och Stargate Universe (de två sista i vilken han är också co-skapare tillsammans med Brad Wright). Han blev en av de exekutiva producenter och visa löpare av SG-1 i sin sjunde säsong. Cooper var ansvarig för flera stora back-berättelser i Stargate universum, inklusive skapandet av De gamla och Alliansen av Fyra Stora Raser.
owl:sameAs
civilstånd
  • Gift med Hillary Cooper
dcterms:subject
titel/kredit
  • *Skrivare *Direktör *Producent
title/credit(s)
  • *Writer *Director *Producer
besättning medlem namn
  • Robert C. Cooper
crew member name
  • Robert C. Cooper
Kön
  • Man
noterbar cameo
  • Skrivare, Wormhole X-Treme!
noterbar kredit
  • Direktör, "Time"
notable cameo
  • Writer, Wormhole X-Treme!
dbkwik:fr.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:sv.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
Nickname(s)
  • Bob
Caption
  • Cooper at the 2007 Comic-Con.
  • Cooper på 2007 Comic-Con.
notable credit(s)
  • Director, "Time"
födelsedatum
  • 1968-10-14
Alias
  • * Robert Cooper * Bob Cooper * R. Cooper
Marital Status
  • Married to Hillary Cooper
nationalitet
Place of Birth
  • Toronto, Ontario, Canada
Gender
  • Male
Date of Birth
  • 1968-10-14
Nationality
födelseort
  • Toronto, Ontario, Kanada
abstract
  • Robert C. Cooper är en av direktörerna och författare huvud av Stargate SG-1, Stargate Atlantis och Stargate Universe (de två sista i vilken han är också co-skapare tillsammans med Brad Wright). Han blev en av de exekutiva producenter och visa löpare av SG-1 i sin sjunde säsong. Cooper var ansvarig för flera stora back-berättelser i Stargate universum, inklusive skapandet av De gamla och Alliansen av Fyra Stora Raser. Han gjorde också en cameo framträdande som en författare för Wormhole X-Treme! I episod med samma namn. I "Flesh and Blood", hade han sin dotter Emma Rose spela fyra år gamla version av Orici, Adria och i "Talion "han hade sin äldre dotter Megan Elizabeth Cooper spelar en ung Jaffa kvinna.
  • He also made a cameo appearance as a writer for Wormhole X-Treme! in the episode of the same name. In "Flesh and Blood", he had his daughter Emma Rose play the four year-old version of the Orici, Adria, and in "Talion", he had his older daughter Megan Elizabeth Cooper play a young Jaffa female. In addition to writing numerous episodes for Stargate SG-1, Stargate Atlantis and Stargate Universe, Cooper has also gone on to direct episodes of all three, making his directional debut with the Stargate SG-1 Season 9 episode, Crusade.
is aktör of
is Producteur of
is Story of
is Author of
is Writer of
is Director of
is wikipage disambiguates of
is skrivare of
is direktör of