PropertyValue
rdf:type
rdfs:label
  • Rainbow Sun Francks
  • Rainbow Sun Francks
  • Rainbow Sun Francks
rdfs:comment
  • Rainbow Sun Franks is a Canadian actor who protrays Dev Clark in the series The Listener. He is best known for his role on Stargate Atlantis as Lt. Aiden Ford . He has appeared in other shows such as Lost Girl, and State of Syn.
  • Rainbow Sun Francks (född December 3, 1979 i Toronto, Ontario, Kanada) är en Kanadensisk skådespelare och låtskrivare. Han är son till skådespelaren/musikern Don Francks och dansare Lili Francks, en medlem av Plains Cree First Nation. Han är också bror till Cree Summer. För en kort tid var han en on-air personlighet på MuchMusic, en kanadensisk musikvideo och variation TV-kanal. Han medverkade i Stargate Atlantis Säsong 1 som USA:s Marinkår Lt Aiden Ford. Hans roll reducerades till att i en återkommande karaktär för Säsong 2, var och skrivit ut helt för Säsong 3. Han producerar också en grupp hip hop kallas odditiesna.
owl:sameAs
Nation
  • Canadian
rôles
dcterms:subject
hideo
  • ja
Date de naissance
  • 1979-12-03
Acteur
  • oui
  • P
Série
  • A
Kön
  • Man
dbkwik:avp/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:fr.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:sv.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
Nickname(s)
  • * Sny Whip * The Whippersnapper
IMDB
notable role(s)
  • The Preacher on the webseries, "State of Syn".
Name
  • Rainbow Sun Francks
födelsedatum
  • 1979-12-03
höjd
  • 310.0
Alias
  • * Rainbow Francks * Rainbow Sun
Height
  • 310.0
nationalitet
Place of Birth
  • Toronto, Ontario, Canada
Lieu de naissance
tri
  • Francks, Rainbow Sun
Profession
  • Compositeur
  • Acteur,
Titre
  • Rainbow Sun Francks
Gender
  • Male
Date of Birth
  • 1979-12-03
Birth name
  • Rainbow Sun Francks
Birth
  • 1979-12-03
Nationality
Character(s)
födelseort
  • Toronto, Ontario, Kanada
aktör/aktris namn
  • Rainbow Sun Francks
actor/actress name
  • Rainbow Sun Francks
karaktär
Doublage
abstract
  • Rainbow Sun Franks is a Canadian actor who protrays Dev Clark in the series The Listener. He is best known for his role on Stargate Atlantis as Lt. Aiden Ford . He has appeared in other shows such as Lost Girl, and State of Syn.
  • Rainbow Sun Francks (född December 3, 1979 i Toronto, Ontario, Kanada) är en Kanadensisk skådespelare och låtskrivare. Han är son till skådespelaren/musikern Don Francks och dansare Lili Francks, en medlem av Plains Cree First Nation. Han är också bror till Cree Summer. För en kort tid var han en on-air personlighet på MuchMusic, en kanadensisk musikvideo och variation TV-kanal. Han medverkade i Stargate Atlantis Säsong 1 som USA:s Marinkår Lt Aiden Ford. Hans roll reducerades till att i en återkommande karaktär för Säsong 2, var och skrivit ut helt för Säsong 3. Han producerar också en grupp hip hop kallas odditiesna.
is Interprète of
is aktör of
is Starring of
is Actor of
is skådespelare of