PropertyValue
rdf:type
rdfs:label
  • Martin Gero
  • Martin Gero
  • Martin Gero
rdfs:comment
  • Martin Gero är författaren av många episoder i Stargate serien och direktören för Stargate Atlantis Säsong 5 episod, "Brain Storm". Han är också Co-exekutiv producent för Atlantis. Han har sedan gått vidare till utställningen, Bored to Death, och var en Consulting Producent för Stargate Universe. Gero skrev också producerade och regisserade filmen Young People Fucking, som har rönt kritik (och några kontroverser) i Kanada och har blivit en av de mest inkomstbringande engelska kanadensiska filmer genom tiderna, vistas i teatrar i över 14 veckor.
  • Gero also wrote, produced and directed the movie Young People Fucking, which has garnered critical acclaim (and some controversy) in Canada and has become one of the highest grossing English language Canadian films of all time, staying in theaters for over 14 weeks.
owl:sameAs
dcterms:subject
foaf:homepage
Nationalité
  • canadienne
titel/kredit
  • *Skrivare *Producent *Direktör
Date de naissance
  • 1977-07-06
title/credit(s)
  • *Writer *Producer *Director
Série
  • 1
  • A
  • u
  • U
besättning medlem namn
  • Martin Gero
Réalisateur
  • oui
crew member name
  • Martin Gero
Kön
  • Man
Producteur
  • oui
Nom de naissance
  • Martin Quinn Gero
noterbar kredit
  • Skrivare/Producent Y.P.F.
dbkwik:fr.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:stargate/property/wikiPageUsesTemplate
dbkwik:sv.stargate/property/wikiPageUsesTemplate
Nickname(s)
  • Marty G.
Surnom
  • Martin Q. Gero
Caption
  • Martin Gero sits in the cockpit of an Ancient shuttle.
  • Martin Gero sitter i cockpiten av en De gamla skyttel.
notable credit(s)
  • Writer/Producer Y.P.F.
födelsedatum
  • 1977-07-06
höjd
  • 311.0
officiella hemsida
Alias
  • Martin Q. Gero
  • Martin Q. Gero
Official Site
Height
  • 311.0
nationalitet
Place of Birth
  • Geneva, Switzerland
Lieu de naissance
  • Genève,
tri
  • Gero, Martin
Gender
  • Male
Site web
Date of Birth
  • 1977-07-06
Birth name
  • Martin Quinn Gero
Nationality
Födelsenamn
  • Martin Quinn Gero
födelseort
  • Geneva, Schweiz
Scénariste
  • oui
smeknamn
  • Marty G.
abstract
  • Martin Gero är författaren av många episoder i Stargate serien och direktören för Stargate Atlantis Säsong 5 episod, "Brain Storm". Han är också Co-exekutiv producent för Atlantis. Han har sedan gått vidare till utställningen, Bored to Death, och var en Consulting Producent för Stargate Universe. Gero skrev också producerade och regisserade filmen Young People Fucking, som har rönt kritik (och några kontroverser) i Kanada och har blivit en av de mest inkomstbringande engelska kanadensiska filmer genom tiderna, vistas i teatrar i över 14 veckor.
  • Gero also wrote, produced and directed the movie Young People Fucking, which has garnered critical acclaim (and some controversy) in Canada and has become one of the highest grossing English language Canadian films of all time, staying in theaters for over 14 weeks.
is aktör of
is Story of
is Actor of
is Writer of
is Director of
is wikipage disambiguates of
is skrivare of