PropertyValue
rdf:type
rdfs:label
  • Dyktator
rdfs:comment
  • Dyktator – komedia w reżyserii Charlie Chaplina. Swoją premierę miał 15 października 1940. Wyśmiewał on Hitlera i jego politykę. Pierwszy dźwiękowy film Chaplina. Miał wiele nawiązań do ówczesnych wydarzeń.
  • Dyktator (Dictator) - w republice rzymskiej był to urzędnik nadzwyczajny (extraordinarius), któremu przyznawano na okres maksymalnie sześciu miesięcy władzę absolutną, aby zapobiegł nadzwyczajnym kryzysom (np. podczas ciężkiej wojny lub wewnętrznych rewolt). Wybór dyktatora należał początkowo do komicjów centurialnych. Później powoływany był on przez konsulów na polecenie senatu i był to jedyny urząd w republice rzymskiej, na który mianowano, a nie wybierano. Dyktator powoływał dowódcę jazdy (magister equitum), który w czasie wojny dowodził jazdą, podczas gdy dyktator stał na czele piechoty. Oznaką nieograniczonej władzy dyktatora było 24 liktorów towarzyszących mu nawet w samym mieście. Do legendy przeszedł Lucjusz Kwintus Cincinnatus - rolnik, którego w 458 p.n.e. obwołano dyktatorem pod
Budżet
  • 2000000.0
Zdjęcia
tytuł filmu
  • Dyktator
gatunek filmu
Produkcja
dcterms:subject
Data premiery
  • 1940-10-15
Scenariusz
Reżyseria
Muzyka
dbkwik:filmy/property/wikiPageUsesTemplate
Role
Montaż
Czas trwania
  • 7440.0
Oryginalny Tytuł
  • The Great Dictator
abstract
  • Dyktator (Dictator) - w republice rzymskiej był to urzędnik nadzwyczajny (extraordinarius), któremu przyznawano na okres maksymalnie sześciu miesięcy władzę absolutną, aby zapobiegł nadzwyczajnym kryzysom (np. podczas ciężkiej wojny lub wewnętrznych rewolt). Wybór dyktatora należał początkowo do komicjów centurialnych. Później powoływany był on przez konsulów na polecenie senatu i był to jedyny urząd w republice rzymskiej, na który mianowano, a nie wybierano. Dyktator powoływał dowódcę jazdy (magister equitum), który w czasie wojny dowodził jazdą, podczas gdy dyktator stał na czele piechoty. Oznaką nieograniczonej władzy dyktatora było 24 liktorów towarzyszących mu nawet w samym mieście. Do legendy przeszedł Lucjusz Kwintus Cincinnatus - rolnik, którego w 458 p.n.e. obwołano dyktatorem podczas wojny z ludem Ekwów. Po jej zakończeniu natychmiast zrezygnował z urzędu i powrócił do pracy na roli. W I wieku p.n.e. nadużywanie tego urzędu (np. przez Juliusza Cezara) doprowadziło do końca republiki. Współcześnie dyktatorem określa się przywódcę kraju sprawującego władzę w sposób autorytarny, nie licząc się z prawem danego państwa i łamiąc prawa człowieka (np. Saddam Husajn, Idi Amin, Józef Stalin, Adolf Hitler, Fidel Castro, Aleksander Łukaszenka). W Polsce najbardziej znanym dyktatorem (według nowożytnej definicji) byłby Józef Piłsudski, jednak nigdy nie uzywał on tego tytułu. Natomiast dwóch innych sławnych Polaków tytułowo się dyktatorami (powstania), hołdując rzymskiej tradycji tego słowa: Tadeusz Kościuszko i Romuald Traugutt. (za Wikipedią)
  • Dyktator – komedia w reżyserii Charlie Chaplina. Swoją premierę miał 15 października 1940. Wyśmiewał on Hitlera i jego politykę. Pierwszy dźwiękowy film Chaplina. Miał wiele nawiązań do ówczesnych wydarzeń.