PropertyValue
rdfs:label
  • Drzewo wisielców
rdfs:comment
  • Drzewo wisielców – lokacja, występująca w Gothic, Gothic II i Gothic II: Noc Kruka. Jest położona w pobliżu ścieżki prowadzącej od placu wymian.
  • thumb|Drzewo wisielców Drzewo wisielców (ang. hangman tree) to drapieżna roślina o charakterystycznych, przypominających pętle pnączach. Jest to średniej lub duże wielkości drzewo (zwykle mierzy od sześciu do kilkunastu metrów wysokości), budową przypominające dąb o nielicznych konarach i słabym ulistnieniu. Węzłowate narządy zmysłów położone są w górnej części pnia. W miejscu, gdzie rozgałęziają się główne konary, mieści się otwór, prowadzący do wypełnionej kwasem jamy trawiennej rośliny. Tuż przy ziemi w pniu znajduje się szczelina, którą wydalane są niestrawione resztki posiłków. Drzewa wisielców mają ograniczone możliwości poruszania się - w ciągu godziny są w stanie przemieścić się o jeden-dwa metry (młodsze osobniki robią to nieco szybciej). W czasie zimy drzewo zakorzenia się głębie
dcterms:subject
Nazwa
  • Drzewo wisielców
Obraz
  • Drzewo wisielców .png
Podpis pod obrazkiem
  • Drzewo wisielców w Gothic
Występowanie
dbkwik:pl.gothic/property/wikiPageUsesTemplate
Położenie
  • Na południe od placu wymian
abstract
  • Drzewo wisielców – lokacja, występująca w Gothic, Gothic II i Gothic II: Noc Kruka. Jest położona w pobliżu ścieżki prowadzącej od placu wymian.
  • thumb|Drzewo wisielców Drzewo wisielców (ang. hangman tree) to drapieżna roślina o charakterystycznych, przypominających pętle pnączach. Jest to średniej lub duże wielkości drzewo (zwykle mierzy od sześciu do kilkunastu metrów wysokości), budową przypominające dąb o nielicznych konarach i słabym ulistnieniu. Węzłowate narządy zmysłów położone są w górnej części pnia. W miejscu, gdzie rozgałęziają się główne konary, mieści się otwór, prowadzący do wypełnionej kwasem jamy trawiennej rośliny. Tuż przy ziemi w pniu znajduje się szczelina, którą wydalane są niestrawione resztki posiłków. Drzewa wisielców mają ograniczone możliwości poruszania się - w ciągu godziny są w stanie przemieścić się o jeden-dwa metry (młodsze osobniki robią to nieco szybciej). W czasie zimy drzewo zakorzenia się głębiej i zapada w stan spoczynku. Charakterystyczna fizjologia drzewa wisielców (pusty i mało wydajny system korzeniowy i niewielka ilość liści) zmusza je do regularnego uzupełniania diety o białko, które zdobywają polując. Ich główną taktyką jest rozpylanie halucynogennego zapachu, który sprawia iż przechodzące w pobliżu istoty biorą je za zwykłe drzewa lub drzewce. Ta druga możliwość jest częściej stosowana przez starsze drzewa, które posiadają zdolność mowy. Kiedy ofiara znajdzie się pod konarami drzewa, atakuje ono, zarzucając na nią swe podobne do pętli pnącza. Jest ich maksymalnie dziesięć, ale drzewo jest w stanie manipulować na raz najwyżej trzema. Ofiara jest podduszana i przenoszona do położonej w rozwidleniu konarów paszczy. Można ją uratować poprzez przecięcie pnączy. Kiedy znajdzie się w jamie trawiennej, nawet ścięcie drzewa nie pomaga. Kwas działa zbyt szybko, a rozwarcie "paszczy" bez zgody drzewa jest niemal niemożliwe. Jama trawienna jest w stanie pomieścić na raz trzy istoty wielkości człowieka. Drzewa wisielców, poprzez drenaż odpowiednich mikroelementów z gleby, stają się z wiekiem coraz bardziej odporne na magię. Dwustuletnie kolosy są na nią niemal całkowicie niewrażliwe. Słabą stroną istoty są ataki oparte na elektryczności, zimno wprowadzające je w letarg oraz ciemność, która spowalnia ich aktywność.